37 Indoor Track & Field Athletes Receive All-Conference Honors, Diodonet Men's Athlete & Marcus Men's Coach of the Year Awards

37 Indoor Track & Field Athletes Receive All-Conference Honors, Diodonet Men's Athlete & Marcus Men's Coach of the Year Awards

The Spartan Track & Field team racked up 37 All-Conference honors at the East Coast Conference Indoor Track & Field Championships. The first and second team honors added to a highly successful night in which the men's team won their first ever Indoor Championship.

Saint-Jacob Diodonet led the way for the men's squad, garnering ECC Indoor Track & Field Athlete of the Year honors, along with four First Team All-Conference awards, while freshman Christina Maretzo led the women with 2 First Team awards.

Head Coach Lorne Marcus was also named the ECC Men's Indoor Track & Field Coach of the Year.

 

ECC Men's Indoor Track & Field Athlete of the Year - St. Jacob Diodonet

ECC Men's Track Coach of the Year - Lorne Marcus

 

First Team All-Conference Awards

Men

St. Jacob Diodonet - 60 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 4x400 Meter Relay
Dante Brown - Long Jump, 200 Meter Dash
Rickssen Opont - Shot Put
Aidan Russell - 1000 Meter Run
Ian Mirtile - 800 Meter Run
Robbie Guidicipietro - 3000 Meter Run
Dylan Bestler - 4x400 Meter Relay
Mich Philistin - 4x400 Meter Relay
Frankie Schiavone - 4x400 Meter Relay
Kesigh Deloatc - Triple Jump, High Jump
Eliad Guardado - Long Jump
 
Women
 
Christina Maretzo - 1000 Meter Run, Distance Medley Relay
Aida Torpey - 5000 Meter Run
Amber Lubaszka - Distance Medley Relay
Abagaile Kimbrell - Distance Medley Relay
Rebecca MacLeod - Distance Medley Relay
 
Second Team All-Conference Awards
 
Men
 
Dante Brown - 60 Meter Dash
Frankie Schiavone - Pole Vault, 800 Meter Run
Ian Mirtile - 1 Mile Run
Joseph Lipari - Distance Medley Relay
Vinny Vasquez - Distance Medley Relay
Mich Philistin - Distance Medley Relay
Dylan Bestler - Distance Medley Relay
Elias Guardado - Triple Jump
Rickssen Opont- Weight Throw
 
Women
 
Camille Cameron - 60 Meter Dash, 200 Meter Dash
Rebecca MacLeod - 1000 Meter Run
Katie Mollahan - Shot Put
Molly Conner - Triple Jump